İÇE BASMA (INTOEİNG)

Ayakların basarken düz karşıya bakması gerekirken, içe bakması durumudur. İçe basmanın bir çok değişik nedeni olabilir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde görülme olasılığı sıktır. Aynı zamanda “pigeon toes” (güvercin yürüyüşü) diye de adlandırılır:

2 yaşından küçük çocuklarda neden yüksek olasılıkla tibial intorsiyondur (kaval kemiğinin içe dönük olması) bu durum bebeğin anne rahmi içindeki pozisyonundan ileri gelir.

2 yaşından büyük çocuklarda ise en sık neden uyluk kemiğinin içe dönüklüğüdür (femoral anteversiyon fazlalığı).

Uyluk kemiği kalça seviyesinden içe dönüktür. Bu durum dizlerin ayakların ve ayak parmaklarının hep beraber içi göstermesine sebep olur. Bu çocuklarda bacaklarını çaprazlayıp altına alarak oturma sık görülür (“W” oturuşu).

Bir diğer içe basma nedeni ayağın ön kısmının içe dönmesidir Bu durum genelde doğuşta görülen anomalidir.

NASIL TANI KONUR?

Çocuğunuz yürürken veya adım atarken ayaklarının içi göstermesi durumunda bir Pediatrik Ortopedi Uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Genellikle muayene ile, bazen de görüntüleme yöntemleri yardımı ile kolaylıkla tanı konabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Genellikle tedavi gerekli değildir, içe basma zamanla kendiliğinden düzelebilir. 2 yaş altındaki çocuklarda çocuk ayağa kalktığında ve yürümeye başlayınca durum düzelir. 2 yaş üstü çocuklarda tedavi, çocuğun bacaklarını çapraz yaparak oturmasına engel olmaktır. Çocuklar okul çağına geldiklerinde ve zamanlarının büyük çoğunluğunu sandalyede normal pozisyonda oturarak geçirdiklerinde bu durum düzelir.

Ayakların içe dönmesinden kaynaklanan “Metatarsus adduktus” diye adlandırılan rahatsızlık da tıpkı doğuştan çarpık ayak gibi hayatın ilk yıllarında alçı ile daha sonra ise ameliyat ile düzeltilebilir.

Hemen şimdi aşağıda ki butona tıklayarak size en uygun randevu tarihini seçebilirsiniz!

Randevular doktorumuz kontrolü sonrasında onaylanmaktadır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
WhatsApp chat